+48 604 51 22 13 stanica.krutynia@wp.pl

Trasy rowerowe w Krutyni

1. Jezioro Mokre (19 km)
Ruszamy ze Stanicy Wodnej PTTK Krutyń w stronę centrum miejscowości. Po dojechaniu do drogi asfaltowej kierujemy się w prawo. Po 100m skręcamy ponownie w prawo i przejeżdżamy przez most nad Krutynią. Dalej prosto aż dojedziemy do jeziora Mokrego. Kierujemy się w lewą stronę i trzymamy wzdłuż brzegu jeziora. Następnie dojeżdżamy do miejscowości Zgon, która swoją nazwę wzięła od zganiania bydła do wodopoju. Gdy wyjeżdżamy ze Zgonu kierujemy się w prawą stronę w kierunku leśniczówki Uklanka. Następnie mijamy urodziwą miejscowość Cierzpięty i wzdłuż jeziora dojeżdżamy do śluzy pomiędzy jez. Mokrym, a Krutyńskim. Jedziemy prosto główną trasą aż dojeżdżamy z powrotem do mostu nad Krutynią. Stamtąd już tylko kilkaset metrów dzieli nas od mety w Stanicy Wodnej PTTK Krutyń.
2. Rezerwaty Krutyńskie (10 km)
Ruszamy ze Stanicy Wodnej PTTK Krutyń w stronę centrum miejscowości, po dojechaniu do drogi asfaltowej kierujemy się w prawo. Po 100m skręcamy w prawo i przejeżdżamy przez most nad Krutynią. Zaraz za mostem skręcamy w lewo i trzymamy się wyznaczonej ścieżki ( kierując się na miejscowość Zgon ). Po przejechaniu kilku kilometrów wjedziemy do rez. Królewska sosna stamtąd wzdłuż jeziora Mokrego kierujemy się w kierunku rezerwatu Zakręt. Warto zrobić tu krótki odpoczynek i poobserwować pływające wyspy. Po krótkim odpoczynku kierujemy się z powrotem w kierunku jez. Mokrego i skręcamy w prawą stronę jadąc wzdłuż jeziora. Dojeżdżamy do śluzy pomiędzy jez. Mokrym, a Krutyńskim. Jedziemy prosto główną trasą aż dojeżdżamy z powrotem do mostu nad Krutynią. Stamtąd już tylko kilkaset metrów dzieli nas od mety w Stanicy Wodnej PTTK Krutyń.
3. Kulturowo-Historyczna (17 km)
Ruszamy ze Stanicy Wodnej PTTK Krutyń w stronę centrum miejscowości, po dojechaniu do drogi asfaltowej kierujemy się w lewo. Kierujemy się w stronę miejscowości Ukta, tam znajduje się przepiękny kościół w stylu gotyckim. Następnie przejeżdżamy przez most nad Krutynią i kierujemy się w stronę Osiniak – Piotrowo, skręcamy w prawo i przejeżdżamy obok wspaniałej cerkwi Prawosławnego Żeńskiego Monasteru Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Skręcamy w lewo i po przejechaniu kilkuset metrów po prawej strony będziemy mogli zobaczyć kolejną prawosławną cerkiew tym razem starowierców. Następnie dojeżdżamy do DK 58 i skręcam w prawo. Następnie w prawo w kierunku Krutyni. Przejeżdżamy przez urodziwe mazurskie wioski: Rosocha, Zielony Lasek, Krutyński Piecek i wjeżdżamy do Krutyni. Po prawej stronie mijamy dyrekcje Mazurskiego Parku Krajobrazowego i skręcamy w lewo w stronę Stanicy Wodnej PTTK Krutyń.
4. Ernsta Wiecherta (28 km)
Jest to zdecydowanie najbardziej zalesiona trasa. ruszamy ze Stanicy Wodnej PTTK Krutyń i ruszamy w stronę centrum miejscowości, po dojechaniu do drogi asfaltowej kierujemy się w prawo. Po 100m skręcamy w prawo i przejeżdżamy przez most nad Krutynią. Dojeżdżamy do lasu i kierujemy się w prawą stronę. Przejeżdżamy obok śluzy pomiędzy jez. Mokrym a Krutyńskim i kierujemy się w stronę leśniczówki Kołowin. Następnie obieramy kierunek na leśniczówkę Piersławek gdzie znajduje się muzeum E. Wiecherta. Kontynuujemy naszą podróż kierując się w stronę Leśniczówki Sosnówka. Następna na trasie jest miejscowość Lipowo skąd możemy podziwiać widoki na jez. Majcz Wielki. Kierujemy się w stronę nadleśnictwa Strzałowo, następnie w kierunku leśniczówki Kołoin. Następnym przystankiem jest leśniczówka Ukta skąd kierujemy się w stronę Krutyni.
5. Kadzidłowo – Dolna Krutynia (12 km)
Ruszamy ze Stanicy Wodnej PTTK Krutyń w stronę centrum miejscowości, po dojechaniu do drogi asfaltowej kierujemy się w lewo. Na końcu miejscowości wjeżdżamy w las i kierujemy się w stronę leśniczówki Ukta. Tutaj mocny zakręt i kierujemy się w stronę Kadzidłowa. Warto tutaj zostać i zwiedzić Park dzikich zwierząt. Następnie kierujemy się w kierunku Nowej Ukty. Stąd do Ukty i drogą 610 dojeżdżamy do Krutyni.
6. Leśniczówka Pranie (27 km)
Ruszamy ze Stanicy Wodnej PTTK Krutyń w stronę centrum miejscowości, po dojechaniu do drogi asfaltowej kierujemy się w prawo. Za budynkiem Mazurskiego Parku Krajobrazowego skręcamy w lewo i udajemy się w kierunku Gałkowa, stąd w stronę Wojnowa. Przejeżdżać będziemy obok cerkwi prawosławnej. Następnie kierujemy się wprost do Leśniczówki pranie. Warto na miejscu zwiedzić muzeum Gałczyńskiego oraz przejść się ścieżka przyrodniczą. Następnie ruszamy w kierunku Leśniczówki Zdrużno. Kolejny przystanek do Karwica Mazurska skąd drogą asfaltową dojeżdżamy do miejscowości Rosocha. Następnie Zielony Lasek oraz Krutyński Piecek i wjeżdżamy do Krutyni.

Rower turystyczny – koszt wynajmu:

  • 15 zł / godzina
  • 60 zł / cały dzień (powyżej 4 godzin)