Niezbędnik kajakarza
Kajakarz kajakarzowi pomoże. Dobry zwyczaj mówi, że nie zostawia się innych na wodzie w potrzebie. Warto pamiętać o tej zasadzie, kto wie, może samemu też kiedyś się przyda.
Słowem wstępu:
- Pływanie w kamizelce asekuracyjnej zwiększa bezpieczeństwo osób niepewnie czujących się na wodzie( w przypadku dzieci nałożenie kamizelki jest obowiązkowe).
- Biwakowanie w terenach leśnych dozwolone jest tylko na wyznaczonych polach namiotowych, a rozpalanie ognisk jedynie w miejscach do tego przeznaczonych.
- Śmieci nie zakopujemy, lecz pakujemy w torbę foliową i po zakończeniu spływu zostawiamy w miejscu do tego wyznaczonym.
Co zabrać na spływ?
- Buty, w których można wejść do wody, najlepiej spełniają tę rolę sandały lub buty kajakowe.
- Ubranie na każdą pogodę. Polar, nakrycie głowy, kurtka przeciwdeszczowa, skarpetki, strój kąpielowy, koszulka.
- Wodoodporne etui na telefon, komórkę.
- Apteczka: Plastry opatrunkowe, środki przeciwbólowe, krem z wysokim filtrem, maści na oparzenia, środki przeciw komarom, węgiel, leki na przeziębienie.
- Mapa szlaku, na której zaznaczone są miejsca biwakowe, przenoski, atrakcje warte zobaczenia.
- W coś to wszystko trzeba zapakować. Najlepsze są worki żeglarskie, lub torby na ramię. Jeżeli spływ ma trwać kilka dni, warto zaopatrzyć się w specjalne plastikowe, zakręcane beczki, które uchronią nasz bagaż przed zmoczeniem. Można też zawiązać bagaż w plastikowy worek na śmieci.
- Większy zapas gotówki. Nie wszędzie na szlaku znajdziecie bankomaty a miejsca, w których można płacić kartą należą do rzadkości. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie parę groszy.
- Sprzęt biwakowy: namiot, śpiwór, sztućce (niezbędnik), latarka, finka
Dekalog kajakarza:
- Wsiadaj i wysiadaj z kajaka ustawionego dziobem w górę rzeki.
- Przybijaj do brzegu zawsze pod prąd.
- Po wywrotce na głębokiej wodzie holuj kajak do brzegu nie odwracając go.
- Podczas wywrotki w pierwszej kolejności ratuj człowieka, jego sprzętem zajmiesz się później.
- Rzeczy wożone w kajaku zabezpiecz przed zamoczeniem (włóż w nieprzemakalny worek) i zgubieniem w wodzie (przywiąż do kajaka).
- Płynąc po rzece stale kontroluj powierzchnię wody przed dziobem kajaka, zwracając bacznie uwagę na wszelkie zmarszczki, fale i wiry, są to z reguły sygnały o różnych podwodnych przeszkodach, które musisz ominąć.
- Pilnie obserwuj tendencje zmian pogody.
- Nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu i nie pij alkoholu w czasie pływania.
- Zwracaj uwagę na innych i pomagaj im w razie potrzeby.
- Mierz zamiary według sił, nigdy odwrotnie, nie szarżuj.